همچنان آلیس
🔸بیشتر فیلم‌های تاریخ سینما یک رویکرد انتقادی به وضعیت جامعه از سوی کارگردان هستند، چرا که در سینما و به طور کلی هنر، طرح پرسش مهمتر از ارایه جواب است! هنرمند می‌خواهد که جوابها به صورت وجودی در ذهن تماشاگر ایجاد شود و نه به صورت ایدئولوژیک توسط فیلم القا شود. بنابراین بیشتر فیلم‌های عمیق تاریخ سینما به گونه‌ای هستند که امکان دارد در انتهای فیلم تماشاگر را به چالش بکشد و یا حتما به صورت مقطعی به هم بریزد تا در وجودش تغییرات وجودی پدیدار شود.

🔹تعداد فیلمهایی که در تاریخ سینما، بدون به هم ریختن تماشاگر در انتهای فیلم به او انرژی و معنابخشی زندگی می دهد و در عین حال دچار سانتیمانتالیسم ایدئولوژیک هالیوود نشود کم است که فیلم " همچنان آلیس" از آن دسته است. شاید به سه دلیل:

1. کارگردانان آن به سینمای مستقل آمریکا تعلق دارند و نه سیستم هالیوود و جریان بدنه.
2. یکی از کارگردانان تجربه به تصویر کشیده شده در فیلم را در زندگی شخصی داشته و به این دلیل توانسته به خوبی آن را درآورد.
3. بازی جولین مور در این فیلم که برای او اسکار بهترین بازیگری آن سال را به ارمغان آورد، یک کلاس کامل بازیگری برای تماشاگر دایر کرده است، بازی ای که به بیننده لحظه لحظه آن تجربه را می تواند منتقل کند.

بیشتر

هفت

فیلم هفت، یک فیلم نئونوآر است، ساخته دیوید فینچر که درباره هفت گناهی که در تمام ادیان آمده است بحث میکند.
هفت گناه (شکم پرستی، طمع، تنبلی، غرور، شهوت، حسادت، غضب).

در جلسه بررسی این فیلم، بحثی فلسفی و روانشناختی و بصورتی کاربردی در مورد این هفت گناه می شود که در زندگی روزمره کاربرد دارد.

بیشتر

مورد عجیب بنجامین

بنجامین در اواخر قرن نوزدهم و در سن ۸۰ سالگی به دنیا آمده و با گذشت زمان، در حالی که دیگران پیرتر می‌شوند، او جوان‌تر می‌شود. او در کهنسالی عاشق دختری می‌شود که در سنین کودکی به‌سر می‌برد. اما ...

بیشتر

ورودی آلن

این فیلم آشکارا از سه اثر مهم برگمان تاثیر پذیرفته است:

سونات پاییزی: رابطه مادر و دختری
فریادها و نجواها: رابطه سه خواهر
پرسونا: رابطه دو زن ( دو خواهر، دو مادر)

بیشتر

هانا و خواهرانش

«هانا» (فارو) با «الیوت» (کین) ازدواج کرده که مدیر حرفه‌ای ستارگان راک است. او قبلاً همسرِ «میکی» (آلن)، یک تهیه کننده تلویزیونی بوده است.
خواهران «هانا»، «لی» (هرشی) - که با یک هنرمند منزوی و عبوس به‌نام «فردریک» (فون سیدو) زندگی می‌کند - و «هالی» (ویست)، هنرپیشه‌ای عصبی و ناآرام هستند.

«الیوت» مدتی با «لی» رابطه برقرار می‌کند و «هالی» به زندگی «هانا» که ظاهراً بی‌عیب و نقص است حسادت می‌ورزد.

«میکی» نیز در پی معاینات پزشکی نگران این است که در اثر تومور مغزی بمیرد و ...

بیشتر

کشتن گوزن مقدس

از جنبه های فیلم بحث تقدیر در تراژدی یونان باستان است که گویی فیلم تمایل دارد تراژدی در عصر معاصر را مورد واکاوری قرار دهد و عناصر تراژدی یعنی هامارتیا Hamartia و گستاخی Hubris از عناصر قابل اندیشه این فیلم هم هست. مبحث دیگری که فیلم جای مطرح کردن آن را با توجه به نشانه های در فیلمنامه بسط می دهد، بحث عدالت و تفاوت آن در دنیای اسطوره و الهیاتی و دوران معاصر است.

بیشتر

انتخاب سوفی

دو سال پس از جنگ جهانی دوم استینگو (Stingo) شهر زادگاهش را ترک می‌کند و راهی نیویورک می‌شود تا نویسنده‌ای مشهور شود. اتاقی را در خانه‌ای واقع در بروکلین اجاره می‌کند و اگرچه صاحبخانه‌اش کمی غیرعادی بنظر می‌رسد اما مشکلی هم برایش ایجاد نمی‌کند و او می‌تواند با آرامش به نویسندگی بپردازد. اما بر عکس همسایه‌های طبقه اول بسیار پر سر وصدا هستند این زوج تمام وقت خود را به عشقبازی یا دعوا و جنگ و جدلی که گاهی تا راه پله هم ادامه پیدا می‌کند می‌گذرانند. زن جوان وزیبای همسایه سوفی (Sophie) لهستانی است. مردی که با او زندگی می‌کند ناتان (Nathan) یهودی خوش مشربی است که در زمینه پزشکی تحقیق می‌کند.
این زوج عجیب گاهی با یکدیگر شدیدا دعوا می کنند و گاهی شدیدا عاشق یکدیگر هستند. با این وجود ستینگو رابطه خوبی با آنها برقرار می کند و دوستی آنها عمیق می شود. با عمیق تر شدن دوستی ستینگو رازهای بیشتری از این خانواده عجیب کشف می کند ...

بیشتر

شاگرد

ایدئولوژی مسئلۀ مورد بحث در فیلم "شاگرد" به گونه‌ای است که شخصیت اصلی نوجوان فیلم با نگاه بی رحم ایدئولوژیک خود، کارهای مادر، معلمان و همکلاسی‌هایش را با زمزمۀ قطعاتی از انجیل به چالش می‌کشد.
«سربرنیکوف» نویسنده و کارگردان فیلم، اقتباسی از نمایشنامه شهید اثر «ماریوس فون ماینبورگ» نمایشنامه‌نویس آلمانی داشته که مفهوم جوان سرخورده‌ی به اصطلاح همه‌چیزدان را بسط داده و تا حد امکان از حس زیبایی‌شناسی خود بهره برده؛ او در پیش بردن این اثر جسورانه و جاه‌طلبانه موفق بوده و فیلم جذابی ساخته است.

Button

سرگرد

فیلم سرگرد، ساخته یوری بیکوف، کارگردانی است که ماه پیش فیلم ابله The Fool از آن نمایش و تحلیل شد و با استقبال خوب مخاطبین مواجه شد.
این فیلم هم شبیه آن فیلم با یک ریتم و ضرباهنگ تند کارگردانی شده است و در طول 99 دقیقه دوراهی‎های اخلاقی پیش روی افراد در شرایط خارج از حالت عادی را به تصویر می‌کشید.

بیشتر

سالی دیگر

گاهی اوقات دیدن فصل‌هایی از زندگی هر کس لذت‌های خاص خودش را دارد، مایک لی به استادی فراوان یک سال از زندگی این زوج را نشان می‌دهد، عنوان فیلم کامل نشون می‌دهد که هدف چیست " سالی دیگر " سالی دیگر از زندگی یک زوج در یک خانواده پر مهر و عطوفت، سالی دیگر از کنش‌ها و واکنش‌های متعادل و سنجیده این زوج در قبال دیگران ...
آنها در زندگی خودشان با هم سازگاری کاملی دارند. با هم باغبانی می‌کنند، کار می‌کنند، شام دوستانشان را می‌دهند، امیدوارند تا فرزندشان، دختر مورد علاقه‌اش را پیدا کند. آن‌ها عاشقند. آن هم در این سن و سال که پسرشان ۳۰ ساله است و او هم عاشق آنهاست و با آنها خوشحال است.

بیشتر

شکستن امواج

فیلم "شکستن امواج" از نابغه سینما، لارس فون تریه، یکی از عجیب‌ترین و چندلایه‌ترین درام‌های عاشقانه تاریخ سینما می‌باشد. فیلمی که با توجه به داستان آن می‌توان سه مفهوم قربانی‌کردن ( در اسطوره‌ها)، ایثار ( تصلیب مسیح در مسیحیت) و تاپاس ( در فرهنگ بودایی) را روی آن بررسی کرد و برای همین هم برای تعطیلی روز عید قربان انتخاب شده است.

بیشتر

کسوف

فیلم کسوف محصول 1962 ایتالیا ساختۀ میکلانجلو آنتونیونی، فیلمساز بزرگ ایتالیایی و یکی از پایه‌های اصلی سینمای مدرن است. کسوف، با بازی مونیکا ویتی و آلن دلون، دو بازیگر محبوب آن زمان، از جذابیت حاشیه‌ای فیلم در کنار سینمای خاص آنتونیونی که بیانگر دغدغۀ همیشگی او است بهره می‌برد: دغدغۀ انسان و نگاه به انسان مدرن؛ آنچه که انسان بر سر جهان اطرافش آورده و آنچه که جهان مدرن بر سر او می‌آورد ...

بیشتر

ماجرا

فیلم ماجرا، یکی از معدود فیلم­‌هایی است که در کنار مهم­ترین آثار هنری قرن ما می­‌ایستد. ماجرا نخستین اثر از یک سه­‌گانه بود (شب ۱۹۶۱، و کسوف ۱۹۶۲ دو فیلم دیگر هستند)؛ فیلم­‌هایی که دربارۀ درونمایه­‌های آشنای اگزیستانسیال پس از جنگ یعنی بیگانگی، ارتباط غیرکلامی و ناکامی در یافتن معنا در دنیای ارزش­‌های مطلق هستند. اما این فیلم بیش از آنکه راجع به «بیهودگی» باشد، دربارۀ واکنش شخصیت‌ها به آن است مثلاً آن­‌ها به تمایلات جنسی به عنوان جایگزینی سطحی برای عمل معنادار پناه می­‌برند.

بیشتر

ایالات متحده عشق

واشیلفسکی در این فیلم چهار زن، از چهار نسل مختلف را محور قصه‌های تودرتوی خود قرار می‌دهد، چهار زنی که انگار از دل تابلوهای لوسین فروید Lucian Freud بیرون آمده باشند، زنانی که انگار سرنوشت‌شان همین دیده نشدن و در حاشیه ماندن است و سعی می‌کنند که در این بستر غیر آرام، وضعیت عاشقانه خود را حفظ کنند.

بیشتر

رقصنده در تاریکی

بعضی فیلم‌ها هستند که خودشان بیننده را به دنبال خود می‌کشند و قشنگ و واضح همه چیز را تعریف می‌کنند و بعد هم رهایت نمی‌کنند و نتیجه‌گیری اخلاقی آخر فیلم را هم نثار می‌کنند و دفترشان بسته می‌شود. ممکن است چنین فیلمی در ذهن بماند یا نه.. بعضی فیلم‌ها اما به ظاهر زحمتی برای همراه کردن بیننده با خود نمی‌کشند و انگار دارند می‌گویند: خواستی ببین، خواستی نبین، من حرفم را می‌زنم! تاثیر اینگونه فیلم‌ها بر ذهن اما معمولاً طولانی‌تر است زیرا در یک فرآیند انتخاب آگاهانه دیده شده‌اند. رقصنده در تاریکی(Dancer in the Dark) از این نوع فیلم‌هاست.

بیشتر

بگذار آفتاب به درون بتابد

بگذار آفتاب به درون بتابد (به فرانسوی: Un beau soleil intérieur) یک درام فرانسوی بر اساس کتاب اجزای گُفتمان عشق، رولان بارت به کارگردانی کلر دُنی است.

به نظر می‌رسد که این اثر بر اساس واقعیت‌های جامعه بخصوص اتفاقاتی که در مورد زنان می‌افتد؛ ساخته شده است.کارگردان در پایان فیلم؛ با یک سری تغییرات باعث شگفتی مخاطب می‌شود.

بیشتر