جلسه هشتم رابطه عشق زن و مرد- بهار98
ژوئن 12, 2019
“نگرش جدید به اقتصاد و سیاست و جامعه”
ژوئن 17, 2019

جلسه نهم کلاس مثلث وجود- بهار98/ «من»

اندیشه “من”

زمانی‌که “من” اندیشه‌اش را قابل بیان می‌بیند، هرچند که خالق آن اندیشه نباشد، باور دارد که می‌تواند دیگران را مخاطب خود قرار دهد.

ورای این امکان بیان، اندیشه‌ای است که از یقین یا شک هایمان ساخته می‌شود.

بر اساس اندیشه‌ای که با شک‌ها ساخته می‌شود، خیلی از “من‌ها” اندیشه‌هایشان را مخفی نگه می‌دارند یا “من” و خیلی از “من‌ها” اندیشه‌هایشان را با دیگری تقسیم‌ نمی‌کنند که از زاویه‌ی دید “من” چیزی از اهمیتش نمی‌کاهد، اما این بزرگترین مانع شکل‌گیری هم‌فکری، هم‌دلی و هم‌زبانی آن اندیشه‌ای است که “من” را رشد داده و ساخته است.

ساختن اندیشه پیرامون یقین‌هایمان و کسب توانایی اثبات صحت آنها سهم مهمی در بوجود آمدن هسته مرکزی اعتماد به نفس ما دارد. اینکه در درون خودم ” تو را دوست دارم‌”، ” لذت می‌برم”، “برایم دردناک است”، “من” باید یقین داشته باشم که ” تو را دوست دارم”، یقین داشته باشم ” که برایم لذت بخش است”، یقین داشته باشم ” که درد می‌کشم”. در غیر این‌صورت برای دیگری به طور یقین خودبه‌خود پذیرفتنی نیست “من” باید قادر باشم که حسم و فکرم را بروز دهم و ثابت کنم، حتی با اینکه امری دشوار است و داده‌های اثبات آنرا نیز داشته باشم، بنابراین بیان “من” یک اقدام تزیین کلامی نیست، بلکه بروز وجود واقعی “من” و یقین “من” است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *