دشوارى‌هاى دوران گذار

در سال 1985 وقتی موافقتنامه پلاتزا نیویورک بین وزیر دارایی ژاپن و وزیر خزانه داری ایالات متحده امضا شد، برای من هم مثل خیلی از علاقه‌مندان به این موضوع در دنیا، حیرت‌آور و تحسین برانگیز بود که یک کشور آسیایی در جنگ جهانی دوم نخستین قربانی بمباران اتمی که شهرهای عمده اش توسط بمباران‌های هوایی فشرده، نابود شده و به آتش کشیده شده بود.
چهل سال بعد این کشور چنان قدرتی یافته بود که ابر قدرت مالی جهان تنها شیوه مقابله اقتصادی با آن را پایین بردن به حد ۱/۳۳ ارزش ارز ایالات متحده مى‌دید. این ارزش افزونیِ خارق‌العاده (یِن) خیلی بیشتر از معنای مالی‌اش برای من بُعد نمادین بزرگی بود. عزم خود را جزم کردم و پژوهشی پیرامون ژاپن در صحنه جهانی را شروع کردم. این پژوهش در سال ۱۹۸۷ در یک مجله علمی کانادا، کشوری که در آن زمان مشغول پژوهش و تدریس بودم چاپ شد و چند ماه بعد از انتشار با حیرت زیاد نامه ای از دانشکده توکیو به دستم رسید. در این نامه یکی از اساتید ارشد دانشکده توکیو برای ادامه پژوهشم من را به آن دانشگاه دعوت کرده بود.
با شوق عازم ژاپن شدم.هفته اول تفاوت زمان بین منتهی الیه غرب و منتهی الیه شرق و پرواز طولانى و عادت نداشتن به شهر عمدتا به استراحت و گردش گذشت. تاریخ روزی که مرا دعوت کرده بودند را خوب به‌خاطر دارم. از تاریخی که رسیده بودم برای یک هفته بعد بود. دوشنبه صبح ساعت ۱۰ تعیین شده بود به دفتر این استاد بزرگ رفتم. آمد و شد زیادی بود و همه مشغول تدارک یک کنفرانس بین‌المللی بودند. استاد «یوزو» به خاطر شلوغی دفترش پیشنهاد کرد که به باشگاه دانشگاه توکیو برویم.من پذیرفتم و ایشان دمپایی هایی که در دفترش بود با کفش‌هایش تعویض کرد.
کتش را به تن کرد و مُهرش را برداشت و روانه باشگاه که در کنار دریاچه کوچک تاریخی زیبایی است، شدیم. بیست سالی از من مسن تر بود، قد ‌کوتاه و هیکل تپلش و چشمان تیزبین و نافذش خیلی جلب توجه می کرد.مهرش را از جیب درآورد. دو کاغذ اداری که همراه آورده بود روی میز باشگاه گذاشت. توضیحاتی پیرامون شرایط زندگی ام به مثابه پژوهشگر بین‌المللی مهمان داد و اسناد دانشگاه را پر کرد و مهر کرد.کارمان تمام شده بود ولی مى دانستیم که سرش چقدر شلوغ است و قرار شد از چهارشنبه به دفتری که برایم آماده شده بود بروم. از جا بلند شده بودیم که باشگاه را ترک کنیم، دستش را دراز کرد و روی شانه‌ام گذاشت و گفت کمی صبر کنیم.
دوباره نشستیم. گفت نکته ای است که ترجیح می دهم در ابتدای کار به شما بگویم:«شما در ایران به دنیا آمده‌اید، در فرانسه بزرگ شده‌اید، در آمریکای شمالی زندگی کرده‌اید. به نظر من نقاط مشترکی بین این بسترهای فرهنگی است. در تمامی این جوامع مردمان خوبَش را مى‌خواهند، خیلی می‌خواهند، و فوری می‌خواهند. اینجا ژاپن است. در اینجا اول صبر، دوم صبر و باز هم صبر. این را برای زندگی‌تان در توکیو در نظر داشته باشید» جلوی درب باشگاه دانشگاه از هم خداحافظی کردیم و من اولین گردش خود را در «کُمپس » شروع کردم. امروز دقیقا سی و پنج سال بعد از آن تاریخ در جایگاه حاشیه‌ای‌ام در این شهر به گفتار آن روز استاد «یوزو» و آنچه در شهر و مطبوعات مان می گذرد فکر می‌کنم؛ درک ما از دوران گذار چیست؟ شتاب تحول‌ها را در سطح فردی، گروهی و اجتماعی چگونه می‌سنجیم؟ آیا در ذهن ما قابل درک است که واقعیت به طوری آرام تغییر می‌یابد و اجباراً اراده و خواست ما در لحظه جهان را زیر و رو نمی‌کند، جامعه را متحول نمی‌نماید و افراد را تغییر نمی‌دهد؟ اگر بپذیریم آن تغییری که می‌خواهیم و خواستى که داریم اصالت دارد و حامل معنایی است، در نتیجه اول صبر، دوم صبر و سوم صبر را طلب مى‌کند…

لینک روزنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *