سازمان‌های اقتصادی در خدمت برنامه‌های جاسوسی؟

 

معمولا شرکت‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری قلابی با اهداف مالی و سودآفرینی کاذب تشکیل می‌شوند ولی نه همیشه، گهگاه چنین شرکت‌های کاذبی با اهداف سیاسی نیز تشکیل می‌شوند و حتی در بعضی مواقع چنین شرکت‌هایی با اهداف جاسوسی بین‌المللی تشکیل شده‌اند و رخدادهایی که ۹ماه پیش در سفارت کره‌شمالی اتفاق افتاد، این روزها در دادگاهی در مادرید مورد بررسی است. به نظر می‌آید این رخدادها بیشتر کار یک شرکت مالی با اهداف جاسوسی بوده است.

اصل رخداد روز ۲۰ فوریه ۲۰۱۹ اتفاق افتاد؛ مردی اهل شرق آسیا با لباس‌هایی فاخر و برازنده زنگ در سفارت را به صدا درآورد و خطاب به کارمند سفارت گفت سرمایه‌گذار است و برای بررسی امکانات سرمایه‌گذاری در کره‌شمالی مایل است با آقای کنسول ملاقات کند. بعد از دقایقی چند در سفارت کره‌شمالی به رویش باز شد و این مرد فاخر با کندی گام برداشت و وارد حریم سفارت شد. ساعت ۱۷ بود، طبق گزارشاتی که این روزها در دادگاه اسپانیا مورد بررسی است این راه رفتن با آرامش هدفش هر چه بهتر شناسایی فضای داخلی سفارت کره‌شمالی بوده است؛ امری که به خوبی انجام شده و فرد مزبور پس از ملاقات به کنسول قول می‌دهد قبل از ساعت ۲۲ آن روز داده‌های دقیق‌تری پیرامون نوع شرکت‌ها، میزان سرمایه موجود و مناطقی در کره‌شمالی که مایل به سرمایه‌گذاری هستند را ارائه خواهد داد و باز با همان آرامی، فرد سفارت کره‌شمالی را ترک می‌کند.

آن شب ساعت ۹:۳۰ بار دیگر زنگ در سفارت به صدا درمی‌آید به کارمندی که سوال می‌کند «کیست؟» فرد یادآوری می‌کند که سرمایه‌گذاری است که بعدازظهر با آقای کنسول ملاقات داشته است. در که باز می‌شود یک گروه ۱۰ نفره مسلح با تسلیحات گرم و سرد، دروغین و واقعی فضای داخلی سفارت را به تسخیر درمی‌آورند. همسر یکی از کارمندان سفارت که خانمی میانسال است موفق می‌شود به اتاقی که در طبقه بالاست پناه ببرد و از پنجره خود را به خیابان بیندازد و زخمی و خونین فرار می‌کند. عابران آن محل و سفارت‌های دیگر در مادرید آمبولانس و پلیس را در جریان می‌گذارند، پلیس مترجم را خبر می‌کند، خانم به بیمارستان انتقال پیدا می‌کند و در بیمارستان برای پلیس توضیح می‌دهد که همسرش و دیگر کارمندان سفارت گروگان گرفته شده‌اند، پلیس نیز به نوبه خود زنگ در سفارت را به صدا در می‌آورد و ظاهرا کارمندی که در حقیقت رییس گروه مهاجم ۱۰ نفری بوده است به آرامی به پلیس می‌گوید: «داخل سفارت خبری نیست و همه چیز آرام است».

مصونیت دیپلماتیک، اجازه ورود پلیس به محل سفارت را نمی‌دهد. کارمندان سفارت تک‌تک به زیرزمینی منتقل می‌شوند و در آنجا به تک‌تک‌شان پیشنهاد فرار از کره‌شمالی داده می‌شود و قول حمایت. فردای آن روز قرار است ملاقات بین رییس‌جمهور ایالات متحده و رهبر کره‌شمالی در ‌هانوی ویتنام برگزار شود که می‌دانیم آن نشست با شکست مواجه شد.

حمله‌کنندگان به سفارت کره‌شمالی چندین دستگاه کامپیوتر و سخت‌افزارهای مربوط به کامپیوتر و چندین دستگاه موبایل را همراه خود داخل چند اتومبیل دیپلماتیک سفارت قرار می‌دهند و شش ساعت بعد با بیشترین سرعت محل سفارت را ترک می‌کنند. جالب اینجاست که این روزها اف‌بی‌آی قبول کرده کامپیوترهای ربوده‌شده در سفارت را به دولت کره‌شمالی پس دهد. در حاشیه دادگاه مادرید آنچه به مطبوعات اسپانیایی منتقل شده تعلق داشتن هر ۱۰ نفر این گروه حقوق بشر مربوط به کره‌شمالی که یا سال‌ها پیش یا اخیرا به غرب پناه برده بودند بوده که مدت‌هاست برای سی‌آی‌ای کار می‌کنند؛ امری که شاید توجیه‌کننده برخی از شدت حملات تبلیغاتی کره‌شمالی علیه آقای ترامپ باشد.

Modjtaba.sadria@yahoo.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *