جلسه پنجم نگرش جامع به وجود / «شوک»

بحث آزاد شروع کلاس:

یکی از خارق العاده ترین ویژگیهای این جامعه نسل 25تا40 ساله هاست  که برای اولین بار در 200الی 300سال اخیر 40درصد جمعیت ایران را شکل می دهند که الزاما رفاه اجتماعی ندارند ولی امکانات و توانایی دارند و اینکه از این امکانات و توانایی ها فعلالانه استفاده می کنند یا نمی کنند موضوع بحث است . این جامعه مستقل از حکومت زندگی می کند . مثال : کدام پلیس می تواند درست وضعیت ترافیک را مدیریت کند؟ چه کسانی باعث بسته شدن دست و پای “طوسی ها  “می شوند در شرایطی که  سیستم آموزشی “آقای طوسی ” را پرورش داده …

جامعه در حال اداره جامعه است . اگر به دلیل تاثیر اجتماع امکانات دیده نشود بهانه است . همه جوامع مقر رابطه قدرت است و در هر جای دنیا این رابطه قدرت تحمیل می شود . سوال این است که وقتی قدرت تحمیل شد چه کار می کنید ؟ توانایی خودتان را چگونه رشد می دهید و چگونه استفاده می کنید ؟ بهانه نمی تواند این باشد که جامعه به من فشار می آورد و چون شرایط مساعد نمی سازد من رشد نمی کنم . هرآنچه شما بدست اوردید نتیجه تلاش و خواست خودتان است . ویک معیار مشخص و سوال اساسی وجود دارد : تا دو سال دیگر چه تغییر باکیفیتی می خواهم در خود بسازم ؟

 

ما بین دوقطب زندگی می کنیم : دیگرازاری و خودآزاری

برخی از ما به این علت که حالمان خوب نیست لذت می بریم که دیگری را آزاربدهیم و کسی که از دیدن آزار دیگری لذت می برد قطعا مشکل روانی دارد. هر خودآزاری ، دیگرآزار است چون ارتباط  این فرد با خودش خوب نیست و برایش هزاران توجیه دارد .

کار دشواری است رسیدن به این نتیجه که نباید  خودمان را آزار بدهیم و در تعامل با دیگران حریم کوچکی ، خط قرمزی برای خود بسازیم و به تبع  ان  به خط قرمز دیگران نیز توجه کنیم .

 

ویژگی مفاهیمی که توسط آقای دکتر و در کلاس ها ارائه می شود این است که یک قاعده مشترک برای همه آدمها وجود ندارد چون DNA و بافت روانی کاملا فردی است . به طور مثال “فرهنگ ما ایرانی ها” نادرست و فرهنگ شخص مطرح است .در فرهنگ ، جریان غالب قدرت دارد و آنچه که امکان رشد و تغییر دارد فرهنگ کوچک و اقلیت است . در مطالعات فرهنگی تاکید برروی خرده فرهنگ است . با این توصیف ها در خصوص شوکی که به فرد وارد می شود نیز این قاعده وجود داشته  و شوک کاملا فردی تجربه می شود ومواجهه  افراد متفاوت است . نکته مهم آگاهی به این اصل است که :

بحران ، شدیدترین بحران ها ، حامل و حامله فرصت است !

انسان چابک ( انسانی که در شرایط شوک و بحران برای شرایط جدید بدیه سازی می کند ) بحران را به مثابه یک فرصت تلقی می کند و از خود می پرسد چگونه “می توانم ” و ” می خواهم ” در این شرایط شک زندگی ام را تغییر دهم ؟ پس بحران برای انسان چابک فرصت است . با طرح این موضوع ذهن شروع به فرصت آفرینی می کند و تسلیم شرایط شوک نمی شود

بحران ، فرصت ، چابکی ، امکان کنش و خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *