شکل‌گیری اقتصادی نوین


تواضع وقتی بیانگر یک قدرت اخلاقی باشد اثرگذاری‌اش خیلی زیاد می‌شود. اقامتم در ژاپن باید خیلی کوتاه می‌بود و خیلی کوتاه شد و در این مدت می‌بایست حداکثر کارایی و بهره‌گیری و بهتر فهمیدن آنچه که در حال تدوین است از سوی من انجام می‌گرفت.

با فردی که ملاقات داشتم سابقاً در دانشکده مطالعات جامعه مرکزی توکیو باهم همکار بودیم، در آن دوره‌ی همکاری بیشتر مواقع در راهرو سلام و علیکی داشتیم و از حال هم باخبر می‌شدیم و گه‌گاهی هم پروژه‌ای، سمینار یا کارگاهی مشترکاً داشتیم با دفترش تماس گرفتم و پس از اطلاع‌دادن محدودیت اقامتم خواستار یک ملاقات شدم، در طبقه بیست و چهارم بنایی جدید، دفترش مستقر شده است.
قرار شد بعد از نهار که جلسه داشت همدیگر را ملاقات کنیم می‌دانم چقدر مشغول است و تعیین این قرار واقعاً برپایه‌ی تواضعش بود بلافاصله بعد از ورود من قهوه و شیرینی سرو شد و بی‌مقدمه شروع کرد.
آغاز صحبتش اینگونه بود:”قرن بیستم، قرن انرژی و نفت بود ولی دو دهه از قرن بیست ویکم گذشته است و دنیا امروز ماده‌ی اولیه‌ی جدیدی را پروسس می‌کند هم خود ماده اولیه و هم روند پروسس کردن خیلی ظریفتر، پراکنده‌تر و وسیع‌تر از نفت و انرژی قرن بیستم است امروز ماده اولیه‌مان دیتا شده است، همه جا و روندهایی که سازمان می‌دهیم دیتا پروسسینگ است این صفحه جدیدی از اقتصاد جهانی است که مشهورترین موسسات جمع‌آوری کننده دیتا و پروسس کننده‌ی آنها هر روز در خطر کهنه‌شدن قرار دارند.
جاده اینترنت از جاده‌های دریایی دیروز برای حمل مواد خام اولیه حیاتی‌تر شده است چه دسته‌ایی و چه توانایی پروسس کردنی داریم و چه قدرتی در سرعت انتقال ” حال نظر من در این‌باره این است :”مشکل ما اینجاست که در عادت‌هایمان گیر می‌کنیم، تصویرمان از خودمان شاید ربطی به واقعیت‌های ممکن امروز ندارد بلکه حس‌های کِرخ شده‌ی منتج از عادت‌های دیروزمان است، این حس‌های کِرخ شده توانایی درک و تحلیل واقعیات جدید را ندارند امروز چالش اساسی بشر بین وزن سنگین عادات گذشته و ضرورت هرچه بیشتر پویایی‌های نوین است اگر رئیس یک شرکت داده‌پردازی سودآوری شرکت خود را در پناه خیانت به امانت داده‌هایی که در اختیار وی قرار داده شده است می‌بیند، شاید حتی سودی هم برای خود تامین کند ولی یقیناً احیای اعتبارش مشکل خواهد شد. امروز یک نوجوان ده ساله که خود خویشتن را یک “گِیمِر” تعریف می‌کند به نظام کنترل سرعت انتقال دیتا که به علت ناتوانی در پاسخده‌ی به نیازهای اقتصادی دیتا و دیتا پروسسینگ شکل گرفته است اعتراض دارد.
این ماجرای کُند شدن انتقال داده‌ها در برخی از کشورهای دنیا منجمله چین، روسیه، ویتنام و هندوستان به سیاست کشوری تبدیل شده است که قواعد محدود کننده دیتا پروسسینگ را به عنوان ابزار قدرت سیاسی تعریف می‌کنند واین دست از مشکلات توسط نوجوان و جوانان این کشورها مطرح می‌گردد، پس از یک طرف آن شرکت دیتا پروسسینگی که دیتاهای مشترکین خود را و امانتشان را تضمین نمی‌کند مورد اعتراض است و از طرف دیگر آن سیاست‌های کنترل کننده‌ی انتقال دیتا مشکلی توجیهی دارد. این تناقضات در دنیای پیچیده و اجبار ا غیر متمرکز دیتا، پروسسینگ دیتا و انتقال دیتا ضروریات نوینی برای ضابطه‌مند کردن بین‌المللی این حیطه جدید اقتصاد متصل به دیتا را بوجود آورده است.”

Modjtaba.sadria@yahoo.co.uk.com

لینک روزنامه جهان صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *