محاصره کننده، محاصره می‌شود؛ درسی از بازی شطرنج چینی(Go)

در فیلم God Father زمانی به تصویر کشیده می‌شود که هنوز “باتیستا” بر کوبا مسلط بوده است، حکومتی که کوبا را به بزرگترین قمارخانه‌ی شبکه‌های مختلف مافیا تبدیل کرده بود.

در این فیلم وقتی ” آل پاچینو ” که از رهبران مافیای آمریکا است و برای برگزاری جلسه مافیا به کوبا سفر کرده است، با دیدن صحنه‌ی کشته شدن یکی از تظاهر کنندگان با نگرانی نگاه می‌کند و می‌گوید کوبا دیگر تمام شد. چند سال بعد انقلاب کوبا شکل می‌گیرد و فیدل کاستروی ناسیونالیست به قدرت می‌رسد، ایالات متحده کار ابلهانه‌ای کرد که امروز بیشتر متخصصین بین‌المللی قبول دارند که ابلهانه بود و آن محاصره سیاسی و نظامی با کوبا بود، اقدامی که تنها منجر به تندرو شدن و مسلط گردیدن چپ‌روی بر انقلاب کوبا شد.

اخبار مربوط به مانور روسیه، چین و ایران در دریای عمان و اقیانوس هند در صحنه‌ی بین‌المللی جایگاه قویتری برای ایران در گرایشات ضد آمریکایی در دنیا ایجاد کرده است که این امر به قول آن نویسنده‌ی قرن نوزدهم، به ایالات متحده در صحنه‌ی سیاست بین‌المللی جایگاه فُکاهی خواهد داد.

به میزانی که هیاهوی آمریکا درباره‌ی موفقیت تحریم‌های سیاسی و اقتصادی ایران بیشتر می‌شود و از سوی دیگر مشاور امنیت ملی آقای ترامپ به علت شکست سیاست‌هایش من‌جمله در ایران بر کنار می‌شود، به نوعی خلاف شعارهای موفقیت‌های ایالات متحده است، این مسایل شاهد این است که تندروترین بایکوت‌های اقتصادی و سیاسی ظاهراً جواب نداده‌اند، ولی یکی از نتایج آنها وسعت یافتن انتخاب‌های بین‌المللی ایران و ناتوانی ایالات متحده در محدود کردن این امکانات می‌باشد.

لینک روزنامه جهان صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *