ترکیب جدید فن‌آوری داده‌پردازی و خدمات
نوامبر 11, 2019
چشم‌اندازهای نوین بیمه
نوامبر 26, 2019

پشت پرده یک بحران مالی بزرگ

 

 مجتبي صدريا- در سال 2015 بحران مالي شديدي گريبانگير اتحاديه اروپا شد و عملا خطري جدي بقاي اتحاديه و حتي ماندن يورو را تهديد مي‌كرد و كشوري كه به نحوي شرايط مالي‌اش اين خطر را تشديد كرد يونان بود.

«كوستاو گاوراس» را حتما مي‌شناسيد، خودش يوناني است و برخي از فيلم‌هايش پيرامون يونان است و حال تصميم گرفته آستين‌ها را بالا بزند و شرايط كشوري كه درگير ايدئولوژي‌هاي مختلف بود و مردمانش آنقدر عصباني بودند كه با حركت‌هاي اعتراضي‌شان منطقه يورو را به مرز ازهم‌پاشيده شدن هل ميدادند، فيلمي بسازد با نام «بزرگسالان در اطاق». هدف از ساخت و به روي پرده نمايش آوردن اين فيلم، كتاب پرفروش از «يانيس واروفاكيس» وزير دارايي آن زمان يونان است، او سعي كرده است در اين كتاب شش ماه خطرناك يونان در سال 2015 را مستند سازد.

آقاي واروفاكيس چالش بزرگي در سال 2015 براي خود تعريف كرده بود. اين ميلياردر چپ‌گراي يوناني سعي كرده بود طلبكاران يونان را كه مي‌كوشند از طريق تحميل دشواري‌هاي اقتصادي به مردم يونان وضع بد مالي اين كشور را تغيير دهند، با به اجرا درآوردن سياست تحمل و مدارا، مبارزات اجتماعي را كه عملا يونان را فلج كرده بودند تخفيف دهد و جلوي فشار بيشتر طلبكاران يونان را بگيرد.اما در مقابل، طلبكاران يونان وي را تهديد كردند كه يا اوضاع مالي كشور سامان يابد و يا يونان از اتحاديه اروپا اخراج خواهد شد و در آن سال، خطر اخراج يا بيرون رفتن يونان از اتحاديه اروپا كاملا جدي و ممكن مطرح شده بود. فيلم «كوستاو گاوراس» با استناد به نوارهاي صوتي غيررسمي ضبط شده توسط وزير دارايي وقت در جلساتش با بزرگان اتحاديه اروپاست كه بخش‌هايي از اين نوارها با مساله اصلي مورد اختلاف بانك مركزي اروپا و صندوق جهاني پول با دولت وقت يونان را به اين شرح بيان ميكند: «رفاهي كه مردم يونان از آن بهره‌مند هستند نسبت به ثروتي كه مي‌آفرينند نامتناسب است و اين عدم تناسب فشارهاي شديدي به اوضاع مالي دولت يونان و در نتيجه يورو وارد ميكند و اين راه‌حل طبق نظر كارشناسان بانك مركزي و صندوق جهاني پول اعمال سياست اقتصادي سختگيرانه به منظور كم كردن ميزان مصرف و بالا بردن ميزان پس‌انداز و تقويت اوضاع مالي يونان و يورو همزمان بود. دولت مترقي وقت يونان كه با اصل مطلب مخالفتي نداشت استدلال ميكرد وارد كردن چنين فشاري به طور ناگهاني به مردم به شكنندگي اجتماعي ما مي‌افزايد و اين كار نادرست است و دولت يونان با نپذيرفتن پيشنهادات بانك مركزي و صندوق جهاني پول ظاهرا در سال 2015 شكست خورد و سرنگون شد».

نويسندگان، هنرمندان و فيلمسازان يونان كه سعي كرده‌اند بحران مالي سال  2015 را مستند بسازند در تامين مالي براي ساختن فيلمشان يا چاپ كتابشان با مشكل مواجه شدند. اما آقاي گاوراس توانست با يك كمك مالي دو ميليون يورويي توسط اتحاديه اروپا و يك اعتبار ششصد و پنجاه هزار يورويي از جانب يكي از سازمان‌هاي دولتي يونان، حمايت مالي مورد نيازش را تامين كند.

 براي فيلمي با چنين موضوعي و فضاهاي مربوط به آن مشخص است كه تهيه بودجه آن مشكل بوده است؛ «ليدا گالانو» منتقد سينمايي كه خود نيز يوناني است، ميگويد: «گاوراس موفق شده است حرمت همه نقش‌آفرينان سال 2015 را رعايت كند».

امروز جامعه يونان كماكان در اختلاف نظر پيرامون خادمين و خائنين به يونان در آن بحران به سر مي‌برد و اين فيلم گاوراس همانند ديگر فيلم‌هاي وي كوشيده است تا حد ممكن واقعيت‌ها را برملا كند.

 

لینک روزنامه جهان صنعت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *