یک ابر قدرت با یک رییس جمهور بی قدرت

 

نویسنده: پروفسور مجتبی صدریا

 

رخدادهای مربوط به استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده از نقطه نظرات مختلفی مهم به نظر می‌آید .

مسئله‌ی اصلی که مطرح است در دو سطح به نظر می‌آید : یکی مسئله‌ی زیرپا گذاشتن قانون اساسی ایالات متحده ودوم آقای ترامپ برای منافع فردی خودش، کلیه‌ی اصول و موازین سیاسی را پشت سر گذاشته است و بحث مسئله‌ی استیضاح آقای ترامپ که مدتی است هم توجه افکار عمومی ایالات متحده و هم توجه افکار عمومی را در دنیا جلب کرده که علت اصلی استیضاح آقای رییس جمهور پیرامون این دو مسئله‌ی اصلی می‌چرخد.

خانم “نانسی پلوسی” که مقام ریاست مجلس عوام ایالات متحده را بر عهده دارد، بعد از مدتی بحث و مجادله با برخی از سناتورهای حزب جمهوری خواه تصمیم گرفت پرونده‌ی استیضاح آقای ترامپ را به مجلس سنا ارسال کند .

این سومین رئیس جمهور ایالات متحده است که در مقابل مسئله‌ی استیضاح در کل تاریخ ایالات متحده قرار می‌گیرد. نمایندگان در مورد مسئله‌ی سو استفاده از قدرت ریاست جمهوری توسط آقای ترامپ باید تصمیم بگیرند. این تصمیم احتمال اینکه در حقیقت به از کار برکنار شدن آقای ترامپ بیانجامد بعید است، چون لااقل دو سوم سناتورهای ایالات متحده باید به این تصمیم رای بدهند تا این اتفاق بیفتد یعنی رئیس جمهور از کار بر کنار شود. به نظر نمی‌آید که این میزان رای موجود باشد ولی خیلی شاید مهمتر از استیضاح رئیس جمهور ، مسئله‌ی بحث‌هایی است که در جریان این استیضاح پشت پرده‌ی سیاست ریاست جمهوری را در ایالات متحده بر ملا میکند .

خیلی جالب است که نشست استیضاح را جلسه‌ی محاکمه‌ی رییس جمهور می نامند. بر پایه‌ی این محاکمه همانطور که عرض کردم دو سوم آرای سناتورها برای از کار بر کنار شدنش ضروری خواهد بود که بعید به نظر می‌آید که دو سوم سناتور ها همه به اتفاق رای به برکناری آقای ترامپ بدهند . ولی مهمتر از بر کنار شدن آقای ترامپ آنچه که به نظر من از این جلسات استیضاح باقی خواهد ماند، یک رییس جمهور ضعیف تر است. این نشست یک مسئول استیضاح انتخاب میکند که این مسئول استیضاح در حقیقت به نوعی نقش اساسی دادستان در این دادگاه را دارد و در حقیقت این مسولیت را آقای “جری ندلر” که سناتور حزب دموکرات نیویورک است به عنوان رئیس کمیسیون حقوقی سنای آمریکا نشست حقوقی استیضاح آقای ترامپ را بر عهده گرفته است .

دموکرات ها با تدارکات خیلی جدی و دقیقی وارد این جریان شده‌اند چون برایشان مهم همان قدر نتیجه‌ی جلسه‌ی استیضاح است که تاثیری بر روند افکار عمومی ایالات متحده و دنیا می‌تواند داشته باشد و این تاثیر باعث تضعیف جایگاه آقای ترامپ می‌شود. در این استیضاح هر سناتوری دو انتخاب دارد ؛ یا باید وفادار به آقای ترامپ باشد و یا وفادار به قانون اساسی ایالات متحده که در صورت وفاداری به قانون اساسی ایالات متحده ، مسئله‌ی سو استفاده از قدرت در خدمت منافع شخصی مطرح است.

همان طور که عرض کردم آنچه که در چند روز اخیر در تدارک و به حد اجرا در آمدن جلسه‌ی استیضاح بروز کرده است ، بی آبرویی آقای ترامپ است .

 

نتیجه‌ی این بی آبرویی به قول یک اصطلاح انگلیسی:

Lame duck

یعنی یک غاز فلج است

رییس جمهور فعلی ایالات متحده حتی اگر در بار دوم انتخابات ریاست جمهوری انتخاب بشود یک رییس جمهور ناتوان است و این ناتوانی بیشتر در حیطه‌ی اخلاقی و سو استفاده‌های شخصی از قدرت است که این اتهام مثل شبحی بر سر آقای ترامپ باقی خواهد ماند.

 

لینک روزنامه جهان صنعت

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *