تبسم پیروزمندانه چیست؟

تبسم او که خوشحال به نظر مى‌رسد؛ سالم از طغیان رودخانه گذشته است، آنقدرها هم که می‌پندارد معصومانه نیست .او هنوز نمی‌داند که برخی را در عمق رودخانه به حال خود رها کرده است.
تبسم یا فریاد چیست؟ حال‌مان خوب نیست…لایه‌هاى آشکار و پنهان زخم‌هایى که خواسته و ناخواسته، در طول عمر کوتاه یا بلندمان، بر تن و روان‌مان وارد کرده‌اند، درد گنگى را در ما شکل داده است.مهم نیست که آنان، خودآگاه یا ناخودآگاه با ما چنین کرده‌اند.مهم، واقعه‌اى است که اتفاق افتاده.درد بر تن و جان‌مان نشسته است.اما مشکل از این هم بزرگتر است.آنان که درد مى‌آورند «آنان» نیستند، بلکه خود «ما» هستیم.من هستم، تو هستى! همه ما به نحوى در ایجاد و دوباره سازى این دردها، سهیم هستیم.اگر خودت را «مظلوم» مى‌دانى،اگر «تو» خودت را مظلوم مى‌دانى، مى‌خواهى بگویم: «خوشا به حالت؟» اما نمی‌توانم بگویم!
اگر «مى گویى» که مظلوم بوده‌اى و مظلوم واقع شده‌اى، اگر آنقدر داراى توان و قدرت تن و جان و شعور هستى که براساس ادعاى مظلوم بودن خودت، کلامى را می‌آفرینى، بدان که دیگر از مظلومیت‌هایت فاصله گرفته‌اى. با تو هستم، ذهنم براى همدلى‌های‌مان آماده است اما اینقدر گستاخ و یا بى‌خبر از هستى نیستم که مظلومت بدانم.شرط با تو بودن، دعوت به التیام دادن دردى است که مدام از آن مى‌گویى.

لینک روزنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *